Ознака: зеленчук

Живот

Овој зеленчук ги убива ќелиите на ракот, лекува дијабетес и висок крвен притисок, го штити срцето… и што уште не!

Некои го сакаат, некои не, меѓутоа препорачлкиво е да се јаде бидејќи има многу здравствени придобивки.Не го гответе, бидејќи ги губи лековититие својства, јадете го свеж. Станува збор за кромидот! […]

Кулинарство

ПРЕВКУСНО: Запечена палента со зеленчук

Палента на невообичен начин.Состојки: Пакување палента Две лажици изрендан пармезан Маслиново масло Два домати Поголема тиквичка Неколку маслинки 150г кашкавал Сол, магдонос Подготовка: Палентата згответе ја според упатството. Тргнете од […]

Кулинарство

Брзо летно предјадење: Палачинки од зеленчук

Уживајте во вкусните лесни палачинки со зеленчук и пикантен сос.Состојки: За палачинките: 500г интегрално брашно 2 јајца 2 лажици млеко од соја 2 пиперки, исечени на стапчиња 1 компир, излупен […]

Живот

Дали знаете ШТО значат НАЛЕПНИЦИТЕ на овошјето и зеленчукот?

Секое увозно овошје и зеленчук мора да има налепница, а кодовите на нив, откриваат на кој начин се произведени намирниците. Така имате подобри информации за производите кои ги купувате.Увезеното овошје […]