Ознака: зеленчук

Здравје

Кој зеленчук е подобар да се јади варен а кој сиров

Суровиот зеленчук има различни хранливи материи од варениот, а во некои случаи е и подобар избор. Генерално не постои правилен или погрешен начин да се јаде зеленчук, но некои зеленчуци […]

Кулинарство

Одлична идеја за фина вечера: Пита со аспарагус, печурки и зеленчук

Аспарагусот е добар за јадење затоа што помага да се исфрли вишокот течност од организмот, а влакната со кои е богат се одлични за стимулирање на варењето на храната. Покрај […]

Живот

Уште еднаш е потврдено: За подолг живот, јадете две порции овошје и три порции зеленчук на ден!

Оние кои редовно конзумирале пет порции овошје и зеленчук на ден, имале 13% помал ризик од смрт Поголемата потрошувачка на овошје и зеленчук е поврзана со помал ризик од смрт […]

Кулинарство

Крцкави ролни од омилениот сезонски зеленчук со брз сос од кисела краставица!

Користете праз, моркови, пиперки и печурки и подгответе ги најпознатите крцкави сезонски ролни Ќе ви требаат: 2 праза 3 поголеми моркови 2 пиперки 150 гр печурки соја сос ѓумбир половина […]