Ознака: зелка

Здравје

Знаете дека е здрава, но овие својства на зелката ќе ве изненадат

Зелката има безброј полезни својства за здравјето на организмот. Поставувањето на лист од зелка на челото може да ја смири болката во главата. Зелката е исто така полезна и за […]

Живот

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и […]

Живот

Научниците убедени – зелката, карфиолот и брокулата го спречуваат ракот на дебело црево

Истражувачите секојдневно ги истражуваат резултатите од различните комбинации на зеленчукот и овошјето настојувајќи да најдат решение за одредени болести. Овој зеленчук не е богат само со диетални влакна кои го […]

Нега и убавина

Со оваа чорба до совршена линија: За една недела ќе симнете најмалку 5 килограми

Ова е една од најпопуларните диети на Интернет. Ја викаат зелка-диета, диета на Мејо клиниката или болничка диета. Како и да ја викате, се држи седум дена, за време на […]

Живот

Зелката ја лечи главоболката

Кога ќе почувствувате главоболка не мора веднаш да посегнувате по апчиња.За отстранување на полесни тегоби експертите за алтернативна медицина препорачуваат примена на лековити намирници. Облоги од свежа зелка е вистинскиот […]

Живот

Не ви требаат апчиња: Излечете ја главоболката со ова растение

Кога ќе почувствувате главоболка не мора веднаш да посегнувате по апчиња.За отстранување на полесни тегоби експертите за алтернативна медицина препорачуваат примена на лековити намирници. Облоги од свежа зелка е вистинскиот […]