Ознака: земја

Занимливости

Сателитот на NASA снимил вонземјански брод 10 пати поголем од планетата Земја?

Таен објект забележала Соларната и хелиосферна опсерваторија (SOHO) заедно со Европската вселенска агенција. Oh nice the first confirmed alien stricture is a Borg Cube Welp, we're boned pic.twitter.com/TnSvBsSEiB — Ty […]

Занимливости

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата Астероидот класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА […]

Занимливости

Опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида се приближува кон Земјата

Потенцијално опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида, ќе ѝ се доближи на планетата Земја кон крајот на август, соопштија стручни лица од НАСА. Дијаметарот на астероидот „2019 ОУ1“ е 160 […]

Занимливости

Доаѓа судниот час: Земјата ќе биде погодена од мега катастрофа, еве кога се очекува големиот удар

„Големата катастрофа, која што ќе ја предизвикаат ураганите Катерина и Мајкл, ќе се случи – можеби утре, можеби за неколку децении, напишал Бафет во годишното писмо до акционерите на компанијата […]

Живот

Земјата ќе се најде на удар на силна соларна бура

Планетата Земја во текот на денешниот ден ќе се најде на удар на густа и моќна соларна бура, соопшти американската Национална агенција за океаните и атмосферата (НОАА).-Поради неочекувано коронално исфрлање […]

Живот

Работењето со земја ги прави луѓето посреќни

Многу градинари ќе ви кажат дека нивната градина им е „среќно место“. Причината е што самото градинарство го намалува стресот и го подобрува расположението. Но, зошто се случува ова? Работењето […]

Дестинации

5 таинствени места на Земјата кои не смеете да ги посетите

Британската влада на островот Груинард спроведе истражување на биолошко оружје, поради што тој остров ќе биде ненаселен во следните неколку стотина години. Без оглед на тоа колку пари ќе имате […]

Контроверзни фајлови

Знаете ли кој ја поседува вселената? Не е ниту Путин ниту Трамп

Знаете ли дека постои знаме на Интергалактичката унија? Не знаевте дека такво нешто постои? Е па постои. И многу повеќе… Денис Хоуп веќе 30 години тврди дека го поседува Сончевиот […]

Занимливости

Ова е динствената земја која најмалку го загадува воздухот

Речиси сите држави во светот емитуваат повеќе јаглен диоксид отколку што шумите може тоа да го апсорбираат. Меѓутоа една држава е поинаква. Бутан е единствената земја која најмалку го загадува […]

Занимливости

Што ќе се случи со земјата ако температурите се зголемат за 4 степени

Еден од водечките светски климатолози Параг Кан, поголем научен соработник во Центарот за Азија, и глобализација на Универзитетот во Сингапур, предупредува дека Европа би можела сериозно да биде погодена од […]