Ознака: земјоделци

Вести

МВР: Движење за време на полициски час за лица со попреченост и земјоделци

Земјоделците ќе можат да ги обавуваат работните обврски на своите земјоделски површинии и за време на забраната за движење без да вадат дозвола, додека забраната за движење во периодот од […]

Вести

Земјоделци од Ресен се уште немаат добиено субвенции, ниту се обесштетени од мразот

Земјоделци од Ресен се уште немаат добиено дел од ланските субвенции, ниту се обесштетени од мразот што ја зафати Преспа. Тие денеска го изразија својот револт пред Подрачната Единица на Министерството […]

Локална самоуправа

Земјоделци од Здружението на Овоштари Агро Преспа од Ресен го изразија својот револт по основ на однесувањето на МЗШВ поради недобиени субвенции

Денеска во просториите пред Подрачната Единица на Министерството за Земјоделство, Шумарство и Водостапанство во Ресен и Општина Ресен , група земјоделци од Здружението на Овоштари Агро Преспа од Ресен го […]

Вести

Земјоделците од Новаци со протест ги поддржаа своите браќа, земјоделците од Свети Николе

По барање на земјоделците од општината Новаци тие денеска се собраа за да им дадат поддршка на своите браќа по маки, земјоделците од Свети Николе кои искажаа повеќе проблеми околу […]

Вести

Министерот не се грижи за нас, цената на бостанот е мизерна

Земјоделците се незадоволни од третманот на новата влада и денеска од Струмичко дојдоа пред зградата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, каде што го расфрлаа бостанот, и како што […]

Вести

Ние од ова егзистираме, надлежните да ни го решат проблемот

Со двочасовен протест и блокада со трактори на улицата пред општинската зграда во Тетово повеќе земјоделци од овој регион го изразија револтот од немањето соодветна локација за продавање на своите […]

Вести

Додека Заев пушта тендери за морска храна, земјоделците за леб ќе трпат

Додека Заев пушта тендери за морска храна, земјоделците за леб ќе трпат Додека Заев пушта тендери за морска храна, земјоделците за леб ќе трпат. Субвенции сеуште нема иако владата се задолжи […]

Вести

Владата се фали, продавачите на бостан се жалат: За нас сега нема живот во Македонија!

Денеска Владата се пофали дека откупот на бостанот се одвива без проблем, но ситуација на терен не изгледа така. Граѓани се жалат од минималната цена на тој производ, преку кој […]