Ознака: зимница

Хороскоп

Хороскоп: Ајварот за Девиците е ноќен кошмар, Рибите ги слушаат соседките!

Хороскопските знаци и зимницата Пред крај сме на сезоната за правењето на зимници, миризбата на печени пиперки се намалува и веќе е време да се направи анализа на сработеното. Правењето […]

Кулинарство

Туршија – „Сè по 2“…Рецепт за лесен начин на закиселување на зеленчукот

Рецепт за лесен начин на закиселување на зеленчукот Потребни состојки: 2 кг домати (зелени, розови или црвени) 2 кг пиперки 2 кг карфиол 2 кг моркови 2 кг краставички За пресол […]

Вести

Охриѓани и стружани подготвија 1.500 килограми зимница за Бигорскиот манастир

Над еден тон и петстотини килограми пиперки подготвиле и конзервирале верници од Струга и од Охрид со намена за помош на монасите и монахињите од Бигорскиот и од манастирот во […]

Вести

Бугарите масовно на шопинг во Крива Паланка: Купуваат бензин и намирници за зимница

Ќустендилци масовно одат на шопинг во Македонија за да се снабдат со продукти за подготовка на зимница и евтино гориво. Тоа го потврдуваат и вработените во пунктот за контрола на […]