Ознака: зимска опрема

Вести

Казна од 45 евра или 25 негативни бодови од следната среда ако го немате ова во автомобилот!

Од 15 ноември, па се до 15-ти март важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата.Доколку не се почитуваат правилата за користење и носење зимска опрема во возилата, кои […]

Вести

Од утре почнува задолжителното носење на зимска опрема во автомобилите

Од утре, 15 ноември, во сила стапува законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед каква е временската состојба во моментот, информира Автомотосојузот на Македонија. Обврската ќе трае […]

Вести

Од вторник „ќе летаат казни“ од полицијата ако во автомобилите го немате ОВА

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата потсетува дека од вторник, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до […]