Ознака: злато

Вести

Борба за златото во Карабах. Кој ќе го добие златото!? Ќе има ли трето полувреме !?

Војната во Карабах е запрена, но сè уште ништо не е разјаснето. Конфликтните страни треба да преговараат за пограничните области каде што се наоѓаат „интересни предмети“. Овие вклучуваат историски споменици […]

Балкан

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот Србија за една година ги зголемила своите резерви на злато за повеќе од 10 тони и во моментов […]

Занимливости

Австралијци пронајдоа две грутки злато вредни речиси 200.000 евра

Копачи од Австралија, за рок од само неколку, часа пронајдоа две огромни грутки злато во вредност од безмалку 200.000 евра. Грутките со вкупна тежина од 3,5 килограми се пронајдени во […]

Живот

Најскапата заштитна маска на светот: Направена е од злато и дијаманти, а од цената ќе ви се заврши во глава

Израелската компанија за накит прави најскапа заштитна маска на светот, златка, прекриена со дијаманти чија вредност ќе биде 1,5 милиони долари Маската ќе биде изработена од 18 каратно злато и […]

Економија

Златото со рекорден раст на дневно и годишно ниво

Забележан е денеска нов скок на цената на златото. Неговата вредност достигна 1.809 долари, што е највисоко ниво од 2011 година. И само денеска е раст од 5 проценти. Одредени инвеститори се водени […]

Вести

Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ

Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ Затворен за работа е најголемиот и најдлабок рудник за злато на светот – Мпоненг. Масовна е заразата […]

Вести

Златото достигна највисока вредност во однос на еврото

Цената на златото на светските берзи денеска во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото, додека според доларот го достигна двонеделниот максимум. Тоа се случи бидејќи инвеститорите […]