Ознака: зоолошка градина

Македонија

Со голема забава Зоолошката градина утре ќе го одбележи 93 -тиот роденден

Посетителите кои утре ќе дојдат во Зоолошката градина во Скопје на одбележувањето на нејзиниот 93 -ти роденден ги очекуваат забава со детски песни, театарска претстава, Дизни маскоти и други изненадувања. […]

Занимливости

Ќе посакате да ја посетите белградската зоолошка: Новата атракција се слатките пингвини

По цели 30 години најубавата Зоолошка градина на Балканот, белградската доби пингвини. Посетителите на Зоолошката ќе можат да другаруваат со пингвините во нов современ простор по налик на светските зоолошки […]

Вести Македонија

Не ги убивајте животните

И покрај вработените, волонтерите, едукативните табли со забрана за хранење и целата кампања, поголемиот дел од посетителите продолжува со несовесно однесување. -Ве молиме однесувајте се кон животните со љубов и […]

Занимливости

Лондонската зоолошка градина ги мери животните – кое животно тежи најмногу?

Работниците во зоолошката градина во Лондон денеска го почнаа годишното мерење на околу 200 видови животни кои се наоѓаат во таа градина, од најмалите до најголемите.Меѓу животните кои наредните неколку […]

Занимливости

Во зоолошката градина во Украина се родиле 5 бели лавчиња, кои се вистинска сензација

Фоторепортерот АА одблизу забележал несекојдневна глетка, во зоолошката градина, каде се родиле 5 мали лавчиња, за кои се грижи тим од ветеринари, бидејќи станува збор за лавови кои ретко се […]

Занимливости

ПО 140 ГОДИНИ! Аргентинската зоолошка градина ги пушта животните на слобода!

Повеќе од стотина животни ќе бидат пуштени на слобода, бидејќи Буенос Аирес ќе ја затвори својата зоолошка градина Палерно, стара 140 години.Меѓу првите животни кои ќе ја напуштат зоолошката, ќе […]