Ознака: Зоран Заев

Вести

Иванов: Побарав од Заев гаранции дека нема да го загрози суверенитетот и уставниот поредок, дадените гаранции не беа испочитувани

По денешното изгласување на Законот за употреба на јазиците, со свое обраќање во јавноста излезе и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.Тој истакна дека во периодот на доделувањето на мандатот […]

Вести

По ослободувањето на убијците од Смилковско, Заев со меѓународна истрага за Диво Насеље

Додека обвинети за тероризам во притвор се луѓе кои протестираа за одбрана на Уставот на Република Македонија, а меѓу нив светски признатиот оперски пејач Игор Дурловски, доајенот на македонското актерство […]

Вести

Обвинителството продолжена рака на Заев, отвора истраги по нарачани изјави за луѓе од ВМРО- ДПМНЕ, а премолчува сведоштва за корупција во врвот на власта

Јавното обвинителство се претвори во продолжена рака на партијата на власт, се отвораат истраги, се штанцаат обвиненија и се водат постапки против секој еден кој не е дел од власта. […]

Вести

Груевски за „Траекторија“: Обвинети сме за нешто што претходно го правела, а и сега го прави Владата на СДСМ

Судењето за предметот „Траекторија” на СЈО во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на […]

Вести

Заев и неговата Влада широко насмеани во време кога се апсеа и се решаваше за притворот на 35 обвинети

Додека се апсеа и се  решаваше за притворот на 35 обвинети за настаните на 27-ми април, министрите на Зоран Заев очигледно добро се забавувале.Тие по владината седница се фотографираа широко […]

Вести

Заев и Спасовски игнорираат и имунитет и закони

Утринава полицијата по налог на Заев и Спасовски извршила упад во домовите на повеќе пратеници на ВМРО ДПМНЕ.Според првичните информации кои ги добивме од одбраната станува збор за класична злоупотреба […]

Вести

Коалициониот партнер на СДСМ, Рубин Земон: Говорот на Заев е катастрофално и елементарно непознавање на политичкиот систем во Македонија

Универзитетскиот професор Рубин Земон, кој е и лидер на партијата Алијанса за позитивна Македонија и во коалиција со СДСМ, излезе со остри критики за говорот на Заев оценувајќи дека премиерот […]

Вести

Оваа Струмица е пред или откако ги иструга споменобележјата?

Оваа Струмица е пред или откако ги иструга споменобележјата, м? Да не беше обесено и за време на интервјуто од спротива?Во интервјуто за најголемата приватна бугарска телевизија премиерот Зоран Заев […]

Вести

Груевски: Оваа марионетска власт е донесена, а не избрана од народот, за да попушти и ги задоволи сите, освен сопствениот народ

Членството во НАТО е нешто што беше во врвот нашите приоритети додека бевме на власт, а и сега. За Македонија е многу важно да стане дел од НАТО Алијансата и […]

Вести

Видео: Зоран Заев ги направи Делчев и Сандански бугарски херои

Зоран Заев во интервју за Бугарската национална телевизија – БТВ истакна дека македонските херои Гоце Делчев и Јане Сандански се подеднакво и бугарски.На забелешката на водителот дека зад нив се […]

Вести

Даниел Сервер потврди: Заев е сериозен во намерата да го смени името

Дека Зоран Заев е донесен за премиер да го смени името речиси секојдневно покажуваат јавните настапи и пишувања како на странските аналитичари, така и медиуми од регионот и пошироко.Или како […]