Ознака: Зоран Заев

Македонија

Заев: “Кики и Фрики” за мене не постојат

Одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата одржана по откажаната лидерска средба која беше најавена за денес премиерот Зоран Заев истакна – Кики и Фрики за мене не постојат. -“Кики и […]

Македонија

Русковска: Заев прв не извести за “Рекет“

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. -Премиерот […]

Македонија

Заев: Ми се обратиле бизнисмени кои биле уценувани, го пријавив тоа

На денешната прес-конференција премиерот Заев одговарајќи на прашање за истрагата која пред два дена ја отвори Јавното обвинителство за изнуда и рекет врз познат бизнисмен изјави дека бизнисмени кои не […]

Македонија

Кои се директори ќе ги потфати најавената “метла“?

На денешната прес-конференција премиерот Заев најави дека почнува постапката за разрешување на високи државни функционери, директори, раководители, членови на управни одбори и владини институции. Тој наброи повеќе лица кои ќе бидат […]

Македонија

За Илинден од Мечкин Камен ќе се обрати Заев, а не Пендаровски

Во текот на вчерашниот ден настана недоразбирање во однос на одржувањето на Манифестацијата НКС “Десет дена Крушевска Република“, односно преку медиумите беше известено дека претседателот на државата Стево Пендаровски ќе […]

Македонија

Заев потврди дека го сменил името со само 17% поддршка од граѓаните

Премиерот Зоран Заев во неговото гостување на “Клан“ Телевизија потврди дека немаше поддршка од граѓаните за да го потпише Договорот од Преспа и да го промени името на Република Македонија. […]

Македонија

Заев: Ненамерна грешка и пропуст – химната се пее секој ден, насекаде

Ненамерна грешка и пропуст, вака премиерот Зоран Заев денеска го оцени интонирањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска на синоќешната прослава на Денот на независноста во Американската амбасада […]

Македонија

Стабилна цена на струјата во следната година

Одговарајќи на пратенички прашања вчера во Собранието премиерот Заев рече дека гарантираат стабилна цена на струјата во следната година и додаде дека со либерализацијата на пазарот на електирична енергија нема да се зголеми […]

Македонија

Заев ќе раководи со Министерството за финансии додека не се избере министер

На денешната седница премиерот Заев им се заблагодари на министрите кои дадоа оставка и додаде дека ќе раководи со Министерството за финансии, се додека не биде избран министер. – Сакам […]

Македонија

Заев: Следуваат доста решителни и храбри чекори и јас треба да ги носам тие одлуки

Премиерот Зоран Заев во своето гостување во вестите на ТВ “Сител“ истакна дека министерот за финанси, Драган Тевдовски не си ја вршел лошо работата туку време било тој да одржи […]

Македонија

Заев: Радувај се Северна Македонијо, и без дополнителни барања и мрчења

На денешната прес-конференција премиерот Заев уште еднаш порача дека Македонија има добар заклучок за почеток на преговори за ЕУ и дека тој нема да биде подоцна од октомври. – Значи […]

Македонија

Премиерот Заев на форум на „Фајненшал тајмс“ за земјите од Западен Балкан

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Обединетото Кралство, каде што на покана од „Фајненшал тајмс“ ќе учествува […]