Ознака: Зоран Заев

Македонија

Заев: “ОК“ избори на крајот на октомври, реално декември е навистина зима

Во пресрет на вечерашната лидерска средба премиерот Зоран Заев рече дека преферира Владата да го заокружи целиот мандат, но исто така додаде дека и го понудил на опозицијата октомври следната […]

Македонија

Заев и Брнабиќ на Tабановце: Се отвора можност за интеграција на регионот

На ГП Табановце – Прешево од денеска се поминува со едно чекање на заедничката испостава што ја воспоставија граничните служби од Северна Македонија и од Србија со проектот за интегрирано […]

Македонија

Заев од нов автобус во Прилеп: Нека ве служат со добро

Граѓаните на Прилеп добиваат еколошки, безбеден и ефикасен јавен транспорт, напиша на Фејсбук премиерот Заев кој беше во посета на Пелагонија. – Набавката на новите автобуси на гас е сериозен […]

Македонија

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места во Владата

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места во Владата. Засега, не се знае кога ќе се одржи пленарната седница на која […]

Вести

Ѓилас со тужба за српски „Курир“ кој тврди дека и тој се офајдил од парите од „Рекет“

Српскиот портал „Курир“, продолжувајќи го серијалот манипулативни написи за случајот „Рекет“ вчера (19.08.2019) објави текст со сензационалистички наслов испишан со големи букви: „ОТКРИВАМЕ КОЈ СЕ ОФАЈДИЛ ОД АФЕРАТА „РЕКЕТ“: Боки […]

Македонија

СЕММ ја оценува како недолична и несоодветна од носител на јавна функција, изјавата на премиерот Заев

Вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи суетен новинар да ја симне Владата од власт, СЕММ ја оценува како недолична и несоодветна од носител на јавна функција. Улогата […]

Македонија

Заев: Зборот “педер” го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност

По реакциите на неговата изјава премиерот Зоран Заев на официјалниот Твитер профил напиша дека зборот “педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност. “ЛГБТИ […]

Македонија

Остра изјава на Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата (ВИДЕО)

Во првата изјава по враќањето од одмор коментирајќи ја аферата “Рекет“ премиерот Зоран Заев вчера по приемот за годишнатата од Рамковниот договор изјави дека нема да дозволи некој да го инволвира […]

Македонија

Честитка на премиерот Заев за Курбан Бајрам

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам до сите македонски граѓани од исламска вероисповед, до Исламската верска заедница, до поглаварот Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман […]

Македонија

Премиерот Заев најостро, категорично и одговорно отфрла било каква поврзаност, соработка или комуникација со осомничениот Бојан Јовановски

Како реакција на третата објавена снимка за случајот “Рекет“ од италијанскиот весник “Ла Верита“, каде Боки13 јасно му кажува на Камчев со кого ќе се сретне, премиерот Зоран Заев на Фејсбук […]

Македонија

Заев преку Фејсбук: мора да се расчистат случаите за кои се води истрага и секој да одговара за тоа што го сторил

Премиерот Зоран Заев преку Фејсбук порача: – Истрагата мора да ги открие сите детали. Секој да одговара за своите постапки. Граѓаните заслужија правда, напиша Заев на својот Фејсбук профил по објавувањето […]

Македонија

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Борисов […]