Ознака: Зоран Заев

Македонија

Премиерот Заев најостро, категорично и одговорно отфрла било каква поврзаност, соработка или комуникација со осомничениот Бојан Јовановски

Како реакција на третата објавена снимка за случајот “Рекет“ од италијанскиот весник “Ла Верита“, каде Боки13 јасно му кажува на Камчев со кого ќе се сретне, премиерот Зоран Заев на Фејсбук […]

Македонија

Заев преку Фејсбук: мора да се расчистат случаите за кои се води истрага и секој да одговара за тоа што го сторил

Премиерот Зоран Заев преку Фејсбук порача: – Истрагата мора да ги открие сите детали. Секој да одговара за своите постапки. Граѓаните заслужија правда, напиша Заев на својот Фејсбук профил по објавувањето […]

Македонија

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Борисов […]

Македонија

Бранко Героски: Е, је** га друже Заев

По објавеното интервју на премиерот Заев за грчката телевизија “Алфа“ во кое изјави дека Македонија со години си присвојувала туѓа, светска и балканска историја, денес српските медиуми излегоа со наслови […]

Македонија

Во интервју за грчка телевизија Заев изјави дека сме ја присвојувале туѓата историја (ВИДЕО)   

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија “Алфа“, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос […]

Македонија

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Заев и неговите, […]

Македонија

Премиерот Заев го менува телефонот, а “метлата“ ќе замете и во неговиот кабинет

По скандалот со лажниот Порошенко премиерот Заев го менува својот телефонски број. Во писмено соопштение од Владата информираат дека премиерскиот кабинет презема мерки за зајакнување на ефикасноста и безбедноста, во […]

Македонија

Заев: “Кики и Фрики” за мене не постојат

Одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата одржана по откажаната лидерска средба која беше најавена за денес премиерот Зоран Заев истакна – Кики и Фрики за мене не постојат. -“Кики и […]

Македонија

Русковска: Заев прв не извести за “Рекет“

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. -Премиерот […]

Македонија

Заев: Ми се обратиле бизнисмени кои биле уценувани, го пријавив тоа

На денешната прес-конференција премиерот Заев одговарајќи на прашање за истрагата која пред два дена ја отвори Јавното обвинителство за изнуда и рекет врз познат бизнисмен изјави дека бизнисмени кои не […]

Македонија

Кои се директори ќе ги потфати најавената “метла“?

На денешната прес-конференција премиерот Заев најави дека почнува постапката за разрешување на високи државни функционери, директори, раководители, членови на управни одбори и владини институции. Тој наброи повеќе лица кои ќе бидат […]

Македонија

За Илинден од Мечкин Камен ќе се обрати Заев, а не Пендаровски

Во текот на вчерашниот ден настана недоразбирање во однос на одржувањето на Манифестацијата НКС “Десет дена Крушевска Република“, односно преку медиумите беше известено дека претседателот на државата Стево Пендаровски ќе […]