Ознака: ЗОРАН ЈОЛЕВСКИ

Вести

Јолевски на средба со амбасадорот на Франција и одбранбените аташеи на Франција и Турција

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски денес во Министерството за одбрана, оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Кристиан Тимоние на која присуствуваше и новоименуваното одбранбено аташе, полковник Жан – Мар […]

Вести

Јолевски оствари средба со група студенти и професори на познатиот Станфорд

Во Министерството за одбрана денес министерот Зоран Јолевски оствари средба со група студенти и професори на познатиот Станфорд Универзитет во САД, на која стана збор за безбедноста и миграциите, со […]

Вести

Јолевски- Мек Гваер: Млади офицери на обука во САД, заеднички вежби на Криволак

Македонија и САД имаат одлична соработка и партнерство во областа на одбраната, истакнал министерот за одбрана Зоран Јолевски на денешната средба во Скопје со заменик командантот на Копнените сили на […]

Вести

Јолевски: Односите меѓу Македонија и Турција пример за соработка во регионот

Република Турција дава силна поддршка на Република Македонија од денот на прогласувањето на независноста, а Република Турција во сите меѓународни комуникации го користи уставното име на Република Македонија и е […]

Вести

Јолевски: Македонија има голем удел во затворањето на балканската мигрантска рута

Македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски денеска учествуваше на заедничкиот состанок на министрите за одбрана и за внатрешни работи на земјите од Централно-европската одбранбена соработка и Салцбург форумот, кој се […]

Вести

Јолевски: САД остануваат посветени на Европа и на Македонија

Новата администрација на американскиот претседател Доналд Трамп останува посветена на Европа и на продолжување на добрите односи со Македонија. Ваква порака добил македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски, кој во […]

Вести

Јолевски учествуваше на Безбедносниот форум во САД, на тема „Глобалниот Тероризам и Сајбер заканите“

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, кој се наоѓа во работна посета на САД, оствари повеќе средби со претставници на Пентагон, Стејт Департментот, Сенатот, Конгресот и Тинк-Тенк институциите.Во […]

Вести

Средба Груевски- Санес Бјорнстад

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиските функционери Владимир Ѓорчев, Антонио Милошоски, Зоран Јолевски оствари средба со норвешкиот амбасадор, Арне Санес Бјорнстад.На средбата со амбасадорот на Норвешка,  ВМРО-ДПМНЕ го  […]