Ознака: ЗОРАН ЈОЛЕВСКИ

Вести

Јолевски посади дрвце заедно со војниците на караулата ГП „Богородица“

Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска ја посети караулата на граничниот премин Богородица каде со припадниците на Армијата на Република Македонија кои ја обезбедуваат нашата јужна граница со  Грција засади […]

Вести

Јолевски оствари средба со заменик генералниот секретар на НАТО, Росе Готемолер

Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, вчера, во тек на учеството на Безбедносниот форум во Халифакс, Канада, оствари средбата со заменик генералниот секретар на НАТО Росе Готемолер, со кого разговарале […]

Вести

Јолевски: Македонија по изборите со забрзано темпо ќе ги интензивира реформите за интеграција во НАТО

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вчера, во рамки на посетата на САД, оствари средби со претставници на фондацијата „Херитиџ“, МекКејн Институтот за лидерство и со Сали Пеинтер, член Бордот на […]

Вести

Јолевски на средба со Хојт Ји: Фер и кредибилни избори и побрза евроатлантска интеграција

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој е во работна посета на САД, се сретна со американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со кого разговараше за актуелната политичка состојба и за претстојните […]

Вести

Зоран Јолевски на министерски состанок на Централно европската одбранбена соработка

Настаните во изминатите две години и мигрантскиот бран покажаа дека земјите од Централна и Југоисточна Европа се меѓу себе зависни во поглед на безбедноста, затоа потребно е да бараме одговори […]

Вести

Јолевски на средба со Хојт Ји: Македонија продолжува со реформите во одбраната

Министерот за одбрана Зоран Јолевски кој е во работна посета на САД, вчера оствари средба со заменик помошник државниот секретар Хојт Ји, соопшти Министерството за одбрана.На средбата министерот Јолевски информирал […]

Вести

Јолевски со Карпентер на средба во Пентагон

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, за време на работната посета на САД, синоќа во Пентагон оствари средба со заменик-помошникот на секретарот за одбрана, Мајкл Карпентер.На средбата Карпентер, како што соопшти […]

Вести

Честитка од министерот Јолевски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски денеска, по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, упати честитка до вработените во Министерството, припадниците на Армијата на Република Македонија […]