Ознака: ЗОРАН ЈОЛЕВСКИ

Вести

Јолевски на состанок на министри за одбрана на земјите од СЕДМ во Рим

Делегација од Министерството за одбрана предводена од министерот Зоран Јолевски денеска во Рим, Италија, ќе присуствува на состанокот на министри за одбрана на земјите-членки на Процесот за соработка помеѓу земјите […]

Вести

Јолевски упати честитка по повод 11 октомври

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упатува честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството и сите граѓани на Македонија по повод големиот празник – […]

Вести

Македонија и БиХ ја продолжуваат одличната соработка во областа на военото образование

Размената на искуства на патот кон полноправно членство во НАТО, реализацијата на заедничките вежби и обуки, како и продолжување на одличната соработка во областа на военото образование, беа темите на […]

Вести

Македонија и Србија продолжуваат со интензивна соработка во одбраната

Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска оствари билатерална средба со министерот за одбрана на Република Србија, Зоран Ѓорѓевиќ на која беше потврдена одличната соработка помеѓу двете земји.На средбата, соопшти денеска […]

Вести

Јолевски и Катиќ ја потврдија одличната соработка меѓу Македонија и Словенија

Македонија и Словенија имаат одлична билатерална соработка во сите области особено во одбраната, заклучија министрите за одбрана на двете земји, Зоран Јолевски и Андреја Катиќ, на денешната средба во Министерството […]

Вести

Министерката за одбрана на Словенија ќе престојува во официјална посета на Македонија

Министерката за одбрана на Република Словенија, Андреја Катиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.По церемонијата на свечен пречек во Министерството за одбрана, како што е најавено, министерката […]

Вести

Јолевски најави голема инвестиција: Во Македонија ќе се гради фабрика за оружје и муниција

Ексклузивно за ТВ Нова, министерот за одбрана Зоран Јолевски најави голема инвестиција во земјава – ќе се гради фабрика за производство на оружје и муниција за потребите на земјите членки […]

Вести

Писмо со сочувство од министерот Јолевски до израелскиот народ

На денешната средба со израелскиот амбасадор во Република Македонија, Дан Оријан, министерот за одбрана Зоран Јолевски, му предаде писмо за сочувство до министерот за одбрана на Израел, Авигдор Либерман и […]