Ознака: ЗОРАН ЈОЛЕВСКИ

Вести

Средба Јолевски-Креј: Продолжуваат интензивните контакти на АРМ и НГ на Вермонт, САД

Армијата на Република Македонија и Националната гарда на Вермонт со многубројните активности во изминатиот период докажаа дека се вистински партнери. Одличната соработка и интензивните контакти продолжуваат и во иднина.Како што […]

Вести

Јолевски: Размената на искуства со САД и НАТО се од големо значење за Македонија

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денес имаше поздравно обраќање пред учесниците на форумот „Правни аспекти на поддршката на цивилни институции и организации од страна на одбраната – […]

Вести

Јолевски: Македонија и понатаму посветена на целта да се зачлени во НАТО

Република Македонија останува посветена на својата цел да стане членка на НАТО што поскоро. Како Министерство за одбрана продолжуваме со реформите во армијата и одбранбениот сектор бидејќи тие реформи се […]

Вести

Најобемна инвестиција во опрема за АРМ од нејзиното основање

Уште во почетокот на 2014 година Владата донесе одлука за усвојување на долгорочниот план за развој на одбраната 2014/2020 година. По превземањето на функцијата министер за одбрана, направив план како […]

Вести

Јолевски: Армијата перманентно беше со граѓаните за да им се помогне

Од првиот момент откако се случи големата природна непогода АРМ е со граѓаните, жителите на поплавените подрачја, вели министерот за одбрана Зоран Јолевски кој гостува во „Отвореното студио“ на ТВ […]

Вести

Премиерот Димитриев во Стајковци и Инџиково – куќите се санираат, граѓаните благодарни

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев и денеска е на терен во поплавените подрачја. Тој заедно со министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и министерот за […]

Вести

Јолевски: АРМ деноноќно е на терен за да помогне

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, зборуваше за помошта која ја пружа АРМ на терен, директно помагајќи им на лицата погодени од поплавите.Ангажираниот персонал од составот на армијата […]

Вести

Министерот Јолевски во посета на селото Шипковица

Министерот за одбрана Зоран Јолевски попладнево во тетовската касарна на АРМ „Народен херој Кузман Јосифовски Питу“ одржа координативен состанок со претставници од повеќе институции вклучени во следењето на состојбите и […]