Ознака: идентификација

Вести

Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во изолација!

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Министерот за здравство Венко Филипче […]

Технологија

Илјадници Швеѓани имаат микрочипови за идентификација

Пред само две децении помислата за вградување микрочипови за идентификација кај обичното население се гледала како футуристичка идеја. Но денес ова станува реалност. Над 4.000 Швеѓани добиле микрочип инпланти кои […]

Вести

ОЈО: Се идентификуваат лицата кои извршија кривични дела во Собранието

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со идентификација на учесниците во нередите кои се случија во […]

Вести

Скоро половина од жртвите во терористичкиот напад во Ница се странци

Идентификацијата на телата на жртвите од нападот во Ница покажа дека од 84 загинати 38 се странски државјани, соопшти денеска француското Министерство за надворешни работи.Жртвите на терористичкиот напад потекнуваат од […]