Ознака: ИД

Вести

ИД тврди дека напаѓачот од Стразбур бил нејзин борец

Џихадистичката група Исламска држава соопшти дека мажот, кој уби три лица во Стразбур пред да биде застрелан од полицијата, бил нејзин борец, но не изнесе докази за таквото тврдење. ИД […]

Вести

Над 20 луѓе загинаа при напад на ИД во Сирија

Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град Деир ез Зур, при што загинаа над 20 лица, а триесетина се повредени.Експлозијата се случи на […]

Вести

ИД презеде одговорност за нападот врз приватната телевизија во Кабул

Терористичката организација Исламска држава презеде одговорност за денешниот напад врз приватна телевизија „Шамшад“ во главниот град на Авганистан, Кабул.Припадници на авганистанските безбедносни сили соопштија дека пред нападот се слушнала експлозија.  Според […]

Вести

ИД презеде одговорност за нападот во Њујорк

Извршителот на нападот во Њујорк во кој во вторникот загинаа осум луѓе е „војник“ на ИД. Тоа го наведе вчера џихадистичката група цитирана од американски центар специјализиран за следење џихадистички […]

Вести

ИД презеде одговорност за самоубиствениот напад во Кабул

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) презеде одговорност за денешниот самоубиствен бомбешки напад во квартот Вазир Акбар Кан во авганистанскиот главен град Кабул.– Тоа беше самоубиствена мисија на наш борец, извршена […]

Вести

Нов напад на ИД: 28 лица загинаа во џамија

Во напад на шиитска џамија во областа Каир Хана во  Кабул загинаа 28 лица, а осуммина се повредени.Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Исламска држава. Борците на ИД извршија […]

Вести

ИД и се закани на Шпанија: Ќе ви се осветиме за масакрот што сега го спроведувате против ИД

Исламската држава објави видео на шпански јазик во кое и се заканува со „освета“ на Шпанија поради терористот кој шпанската полиција го уби за време на минатонеделните напади во Барселона […]