Ознака: изборен молк

Вести

Сите детали за изборите: Кој може да гласа, што е забрането и какви права имате?

На 3.390 избирачки места на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори поради актуелната пандемија на КОВИД-19 првпат ќе […]

Вести

Изборен молк!

На полноќ почнува изборниот молк и од утринава ќе почне гласањето, кое годинава за првпат ќе трае три дена поради актуелната ситуација со корона вирусот. Според Роковникот за одржување на […]

Вести

ИЗБОРЕН МОЛК: Гласаат затворениците, раселените и немоќните лица

На полноќ заврши изборната кампања за вториот круг од локалните избори што ќе се одржат утре и започна изборниот молк.Денеска, ден пред изборите, своето право на глас можат да го […]

Вести

Шилегов во изборен молк агитира во Теарце

Партискиот портпарол и носител на листата на СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов во екот на изборниот молк агитира во Теарце на само неколку часа пред прегласувањето директно кршејќи […]

Вести

Изборен молк пред прегласувањето во Теарце

На полноќ почна изборниот молк во пресрет на повторувањето на гласањето утре во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените паралемнтарни избори.Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука да се […]

Вести

ФОТО: Кршење на изборен молк и вандализам во Неготино!

Поддржувачи на една политичка партија го прекршија изборниот молк и вандализираа возило во Неготино.Коментарите се дека ваквиот чин е израз на немоќта на една партија, која се соочува со голем […]