Ознака: Избори 2020

Вести

Новиот пратенички парламентарен состав од избори 2020

Според конечните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа завчера, Коалицијата „Можеме“ предоведна од СДСМ освои 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ и други 44, Демократската унија за интеграција (ДУИ) 15, […]

Вести

Дали Апасиев ќе биде клучен фактор за формирање на Влада?

Левица на државно ниво освои 4,1% од гласовите, со над 38.000 освени гласови, оваа партија доби два пратенички мандати и станува парламентарна партија. По изборни единици најлошо помина во Шестката […]

Вести

ДИК со неофицијални податоци: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15

Според неофицијални последни резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратенички места, а ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата 44. […]

Вести

Позитивните на Ковид-19 ќе гласаат под посебни услови, еве што предвидува протоколот

По објавувањето на низа протоколи како граѓаните да се однесуваат кога излегуваат на кафе, престојуваат во некој хотел или купуваат во некој од моловите во време на пандемијата со Ковид-19, […]