Ознака: извоз

Вести

Македонија и официјално извозник на говедско во ЕУ

Македонија и официјално е ставена на листата земји кои може да извезуваат свежо говедско месо во Европската унија, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски.– Од […]

Вести

Миноски: Извезуваме двојно повеќе од 2006, а производите се пософистицирани

Извозот последниве десет години е двојно зголемен. Ако во 2006 тој беше под две милијарди евра, во 2015 година изнесува над 4 милијарди евра, со тенденција оваа година да се […]

Вести

Македонија со поголем извоз во Баварија од Ирска, Шведска, Индија, Србија и Данска

Во рамки на посетата на партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ на покраината Баварија претседателот на партијата, Никола Груевски и членовите на партискиот извршен комитет, денеска остварија средба со стопанската комора на […]

Вести

Македонскиот извоз во Германија значи работни места во Македонија

Македонскиот извоз во Германија значи работни места во Македонија, а оваа земја ни е прв трговски пат на нашата држава, вели вели за ТВ Нова пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев.-Имаме […]

Вести

Во Македонија целосно е забрането производство, увоз и продажба на ГМО храна

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на Љупчо Николовски од СДСМ изнесени на денешната прес конференција, дека Агенцијата за храна и ветеринарство води како што вели тој, […]

Вести

Пораст на извозот од Република Македонија

Владата на Република Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ предлагајќи мерки, програми и воедно спроведувајќи проекти за побрз економски развој бележи исклучителни резултати на полето на порастот на извозот.Комисијата за економија и […]

Економија

Извозот од Германија зголемен за 1,4 отсто во јануари

Германскиот извоз во јануари е зголемен за 1,4 отсто во споредба со декември, кога беше забележан скромен раст од 0,2 отсто, објави во понеделникот локалниот завод за статистика Destatis.Извозот достигна […]