Ознака: изградба

Занимливости

Компанија користи пластични шишиња за да прави патишта кои се 10 пати потрајни од асфалтираните

Пластиката потекнува од речиси 1097-та година, а од тогаш па се до денес цело време е околу нас. Во денешно време пластиката се користи за многу практични работи, па дури […]

Дестинации

Дубаи ќе добие нов облакодер, Бурџ Џумеира

Во Дубаи наскоро ќе никне нова меганаселба сместена во уште еден необичен облакодер во градот. Државната инвестициска компанија Dubai Holding објави детали од мегапроектот, облекодер висок 550 метри. Станува збор […]

Локална самоуправа

3340 метри фекална и атмосферска канализација изградени во населба Драчево

Општина Кисела Вода во изминатиот четири годишен период инвестираше во изградба на прифаќање на отпадни води, како изградба на фекални мрежи, така и на изградба на атмосферски мрежи се со […]

Вести

Новата влада ја запре изградбата на автопатите Скопје- Штип и Кичево- Охрид

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата, пренесуваат сдсмовските […]

Вести

Изградивме и адаптиравме стотина нови детски градинки и дневни центри

Згрижувањето на децата е во нашиот фокус. Во изминатите десетина години изградивме и адаптиравме стотина нови детски градинки и дневни центри, а доколку имавме можност да ја реализираме нашата програма […]

Вести

Завршена изградбата на речиси половина од автопатот Кичево – Охрид

Завршена е изградбата на речиси половина  од автопатот Кичево – Охрид, долг 57 километри, со вкупна вредност од 374 милиони евра.Увид во работите на автопатот, односно во делот на пробивањето на […]

Вести

Се гради нов објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром

Почнаа активностите за изградба на нов објект на Основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром во Општина Гази Баба. За една година се најавува целосно нова училишна зграда до сегашните […]

Вести

Груевски: Започнува изградбата на патиштата Штип- Радовиш и Ранковце- Крива Паланка

За еден месец ќе почне изградбата на експресните патишта  Штип – Радовиш и Ранковце – Крива Паланка со што продолжува да се реализира ветувањето за изградба на шест вакви патни […]

Вести

Фото: Финишира автопатот Демир Капија – Смоквица, кон крајот на месецов ќе биде пуштен во употреба

Автопатот Демир Капија – Смоквица е едно од најголемите градежни достигнувања што Република Македонија ги памети до денес.Автопатот кој е со должина од 28 километри треба да биде готов до […]

Вести

Се гради атмосферска канализација во Долно Лисиче

Деновиве почна изградбата на атмосферска канализација на улиците „1“ и „20“ во Долно Лисиче.Ова е прва атмосферска канализација во тоа населено место, која ќе биде изградена во должина од околу […]