Ознака: Измир

Uncategorized

Силниот земјотрес ја стресе и Турција: Во Измир срушени згради, луѓето панично бегаат

Силниот земјотрес кој денеска ја стресе Грција ја потресе и Турција, особено го почувствуваа жителите на градот Измир каде има и срушено згради. Епицентарот бил во близина на турското крајбрежје, […]

Магазин

Македонска песна на свадба среде Измир во Турција (ВИДЕО)

Штом некој на свадба свири и пее македонски песни, значи дека ни ги почитуваат и земјата и културата и традицијата. Познато е дека по завршувањето на балканските војни, голем број […]

Вести

Еве што всушност се планирало во Измир

Турскиот вицепремиер Вејси Кајнак, по денешниот напад со автомобил бомба во Измир изјави дека напаѓачите имале за цел многу поголем удар, имајќи ги предвид подготовката, запленетото оружје, бомбите и муницијата, […]

Вести

Турција издава втор налог за апсење на Ѓулен по обидот за пуч

Обвинителството во Измир издаде налог за апсење на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч на 15 јули, јави турската телевизија НТВ.Според информациите […]