Ознака: изолација

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]

Вести

Викендов ќе се одлучува за отворање на границите без тест и изолација

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека викендов со Комисијата за заразни болести ќе дискутираат за отворање на границите од почетокот на следната недела без приложување ПЦР тест и примна […]

Живот

Како да се навикнете на животот по изолацијата и на новите промени?

Изолацијата, социјалното растојание, маските и дезинфекцијата станаа секојдневие. Луѓето со нетрпение го чекаат крајот на пандемијата, но сите се прашуваат што ги чека во иднина? Сите зборуваат за враќање на […]

Живот

Зошто имате чудни соништа за време на изолацијата?

Заробени во своите домови во оваа доба на коронавирус веројатно сте забележале уште една заедничка тема на социјалните медиуми: чудните соништа. Секојдневниот живот на милиони луѓе се смени на еден […]

Живот

Совети и идеи за квалитетно време со децата за време на изолација

Читање книги, учење низ игра, разгледување фотографии или готвење заедно, се само дел од советите и идеите како да поминете квалитетно време со вашите деца за време на изолацијата, што […]

Живот

Не сме сите доволно силни, некои „пукаат“ од страв дали ќе имаат доволно за храна и лекови, други плачат во осаменост

Ден 32 во домашна изолација. Излегувам само до продавница и до аптека на неколку денови за да го купам најнеопходното. Верувам, како и многумина други, дека никогаш не сме се […]

Вести

Бујар Османи во изолација, ќе се тестира дали има коронавирус

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска го откажа учевството на состанокот на Советот за безбедност, и истакна дека ќе се повлече во изолација до вторник, кога ќе направи тестирање […]

Сцена

Аца Лукас на соседите им приреди нешто кое ќе го паметат засекогаш

Аца Лукас направи вистинско изненадување за соседите, случајно, седна на пијаното и ја остави вратата од терасата отворена. Пејачот ги воодушеви соседите и им одржа концерт кој траел повеќе од […]