Ознака: Изреал

Технологија

Израел преку мобилните телефони ќе ги следи граѓаните за да спречи ширење на новиот коронавирус

Владата на Израел неодамна одобри итни мерки за пронаоѓање на лицата за кои постои сомнение или потврдено е дека биле заразени со коронавирусот, така што ќе ги набљудува нивните мобилни […]

Сцена

„Пресреќна сум“ – Тамара се огласи на Фејсбук по влезот во финале на Евровизија

Откако ја направи цела Македонија горда и ѝ донесе пласман во финалето на Евровизија, Тамара се огласи на својот Фејсбук профил. Таа вели дека овој огромен успех е резултат на […]

Вести

Откриена најголемата солена пештера во светот

Израелски истражувачи открија најголема солена пештера во светот, долга 10 километри. Се работи за Малхам – извор на сол којшто се наоѓа недалеку од Мртвото Море. Истражувањата траеја две години, а […]

Сцена

Израел нема пари за Евровизија, утре истекува рокот за плаќање на гаранцијата од 12 милиони евра

Главниот град на Австрија би можело да биде домаќин на Евросонг догодина, иако Израел победи на годинашниот Избор за песна на Евровизија, шпекулираат австриските медиуми. Веднаш по победата на Нета […]

Филм

Ako се докаже дека победничката песна на Евровизија е плагијат, Израел ќе го загуби изборот

Победата на Израел на Евросонг 2018 е загрозена откако една од најголемите светски музички компании се закани дека ќе ги тужи композиторите на израелската песна поради повреда на авторски права. […]

Вести

По САД, Израел се повлекува од УНЕСКО

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече […]

Вести

Трамп: Ретка можност за мир меѓу Израел и Палестинците

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска при посетата на Израел истакна дека сега има „ретка можност“ за воспоставување на мир на Блискиот Исток.– Пред нас стои ретка можност да донесаме безбедност, […]