Ознака: Илинден

Локална самоуправа Скопје

Изградбата на колекторски систем за фекална канализација во Општина Илинден

Општина Илинден започна со реализација на приоритетниот проект за изградба на колекторски систем за прифаќање, третман и одведување на отпадните фекални води од домаќинствата  и стопанските објекти во Илинден и […]

Издвојуваме

Лукаровски во статус за скандалозниот говор на Мицковски

Лукароски: Брука од човек… Брука од политичар… Брука од Македонец! Христијан Мицкоски со својот денешен ПОЛИТИЧКИ говор го испогани големиот празник… Во неговиот говор повеќе беше спомнуван СДСМ, отколку Илинден… […]

Македонија

Македонија чествува под слоганот: “Сите сме деца на Илинден“

“Сите сме деца на Илинден“ е слоганот под кој денес се чествуваат Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на […]

Вести

Владата ќе го слави Илинден со македонски, но и со албански ора и песни

Владата на Република Македонија, националниот празник 2 Август, Илинден ќе го чествува на Мечкин Камен, Крушево. Програмата за чествување на Илинден ќе започне во 10:30 часот со пристигнување на официјалната […]

Македонија

МВР го честита Илинден на граѓаните и ги повикува достоинствено да го прославиме

Министерството за внатрешни работи на сите граѓани на Република Македонија им го честита празникот Илинден и ги повикуваме достоинствено да го прославиме овој ден, како што доликува на чествување на […]

Македонија

Заради „Илинден“ и снимање филм центарот на Скопје утре со посебен сообраќаен режим

Поради одбележувањето на „Илинден“, утре од 9 часот ќе во Скопје ќе има посебен режим на сообраќај. За сообраќај ќе биде затворен потегот од крстосницата помеѓу улицата 11-ти Октомври и […]

Вести Македонија

2 Август – Илинден, неработен ден за сите граѓани

Согласно Законот за празниците на Република Македонија (“Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 2 август 2019 година (петок), Денот на Републиката, е неработен ден за сите граѓани на Република […]

Македонија

За Илинден од Мечкин Камен ќе се обрати Заев, а не Пендаровски

Во текот на вчерашниот ден настана недоразбирање во однос на одржувањето на Манифестацијата НКС “Десет дена Крушевска Република“, односно преку медиумите беше известено дека претседателот на државата Стево Пендаровски ќе […]