Ознака: имиња

Сцена

Го чека своето второ дете, а планира да има пет: Овие имиња славната пејачка ги избрала од Библијата

Сека Алексиќ ужива во својата бременост, а неодамна откри дека се чувствува подобро од кога било и сподели планови за големо семејство. Популарната пејачка веќе го има тригодишен син Јаков. […]

Македонија

Имињата на министрите од реконструираната Влада денес во Собрание

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада, по што предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница […]

Занимливости

Најубавите старословенски имиња кои и денес се користат

Кај Старите Словени, најраспространети биле т.н. „двочлени имиња”, сложенки составени од две посакувани особини или одлики кај човекот. Според словенската традиција, детето станува член на заедницата кога ќе наполни седум […]

Занимливости

Како месеците ги добиле своите имиња?

Современиот календар сме го превземале, односно наследиле од Римјаните кои првобитно имале 10 месеци во годината, а таа почнувала во март, што им било логично на сите бидејќи почнувала пролет […]

Занимливости

Како големите брендови ги добиле своите имиња?

Имињата на некои компании се многу необични, но ние толку сме навикнати на нив што воопшто не го забележуваме тоа. Со имињата на популарните брендови се сретнуваме секојдневно. Дали некогаш […]

Uncategorized

Карта на Европска Унија

Воочивме дека во нашиот интернет простор недостасува карта на Европа. Па еве ви подготвивме неколку варијанти кои за се нешто може да ви затребаат.  Поголема верзија можете да погледнете ТУКА […]