Ознака: инвестиции

Вести

Расте бројот на странски инвестиции во Македонија, до крајот на годината странскиот капитал ќе надмине 200 милиони евра

Над 2.900 нови вработувања ќе донесат десетината инвестиции кои се објавени во изминатиот краток период. Одлуката на инвеститорите за својата инвестиција да ја направат во Македонија се темели пред сѐ […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп: Инвестициите во Прилеп продолжуваат во здравството

-Нашите политички опоненти и на овие предвремени парламентарни избори повторно немаат конкретна политичка програма, а наспроти тоа само имаат лажни ветувања, деструктивност, што е впрочем и нивниот стил на работа […]

Вести

Пишев: Македонската јавност сѐ уште чека одговор колку пати Заев барал поткуп од бизнисмените и инвеститорите

– Денес сме пред менувачницата на кланот Заеви или помеѓу струмичани, но во македонската јавноста позната како менувачницата кај Вицето – изјави Васил Пишев, кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.- Помина […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп: Инвестиции во 100 нови градинки

Една од стратешките приоритети и цели на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за наредниот период, е да се продолжи со зголемување на економскиот раст и вработеноста, со постојаното зголемување на животниот стандард […]

Вести

Ќе се гради трет експресен пат: Потпишан договорот за Штип-Кочани, инвестиција вредна 20 милиони евра

Потпишан е договорот за изградба на експресниот пат од Штип до Кочани, објави денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски при денешната посета на Штип. Патот ќе биде со […]

Вести

Груевски: Луѓето веќе се навикнаа да носиме инвестиции и да се отвораат нови работни места

Луѓето веќе се навикнаа да има некоја нова инвестиција, се навикнаа да отвораме фабрики, да инвестираме во нови отворања на работни места, никој не знаеше што е грин-филд инвестиција, бидејќи […]

Вести

Холгер Хајмс: Македонија е перспективна земја за инвестирање

Бруто-домашниот производ на Македонија, во времето на Владата на поранешниот премиер Никола Груевски, почна да бележи стабилен раст секоја година и сега се истакнува како една од најголемите стапки на […]

Вести

Зоран Ѓорѓиевски: Куманово ќе добие ТИРЗ за привлекување странски инвестиции

Доктор Зоран Ѓорѓиевски од Куманово е кандидат за пратеник од редовите на Коалицијата „За Подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во втората Изборна единица.Тој во интервју за Нетпрес, говори за плановите […]