Ознака: инвестиции

Вести

Стартува новиот инвестициски циклус, илјадници нови работни места во Македонија

Во Македонија почнува нов инвестициски циклус. Стартува реализацијата на вложувањата во рударскиот сектор, во машинската индустрија, во информатичко – комуникацискиот сектор. Ќе се отворат илјадници нови работни места во повеќе […]

Вести

ЈП Пазари – Битола: Ова се реалните инвестиции кои немаше да се реализираат без поддршка од градоначалникот Талески

Наспроти празните зборови и политичката хајка која деновиве се води против Општина Битола и првиот човек Градоначалникот Владимир Талески, ЈП Пазари од Битола потсетува на реалните и со око видливи […]

Вести

Инвестициите во железницата ќе го унапредат економскиот развој

Железничкото поврзување на Република Македонија и неговото нормално функционирање е од особено значење како за економскиот развој на земјата и нејзините бизнис релации, така и за зацврстување на нејзините политички […]

Вести

Груевски: Најдоцна до јуни ќе почне изградбата на две гасоводни мрежи

Во мај или најдоцна во јуни се очекува да почне изградбата на гасоводната мрежа од Штип до Неготино и од Скопје до Тетово. Двете гасоводни мрежи ќе бидат во должина […]

Вести

Carrefour најави повеќе инвестиции во рамки на планот на закрепнување

Најголемиот европски синџир на малопродажба Carrefour најави во четвртокот капитални инвестиции годинава, во рамки на настојувањето на новото раководство да создаде услови за закрепнување по опсежната програма на продажба на […]

Економија

Египет без странски инвестиции

Странски инвестиции во Египет речиси да не се регистрирани за период од шест месеци, заклучно со декември 2012 година, покажуваат податоците на локалните власти.„На државата и се потребни силни инвестиции […]