Ознака: индија

Свет

Неверојатни бројки: Дури 83.347 нови заразени случаи во Индија, починати над 1.000 за еден ден

Во Индија денес, по вчерашниот пад, повторно е регистрирано зголемување на бројот на новозаразени, бидејќи биле потврдени 83.347 нови случаи.  Починати се 1.085 лица, соопшти Министерството за здравство, пренесува Ројтерс.  […]

Свет

Во Индија 75.000 нови случаи за еден ден, починаа уште 1.053 лица

Во Индија, во последните 24 часа се регистрирани 75.083 нови случаи на коронавирус, што е најмалку за скоро еден месец.  1.053 лица починаа за еден ден, пренесува Ројтерс.  Во Индија […]

Свет

Индија собори нов рекорд: Потврден ковид-19 кај повеќе од 95.000 луѓе за 24 часа и однесе 1.172 животи

Индија забележа уште едно рекордно зголемување од коронавирусот, бидејќи во последните 24 часа беа потврдени уште 95.735 случаи на инфекција. Според податоците на индиското Министерство за здравство, вкупниот број на […]

Занимливости

Жена бара развод затоа што сопругот премногу ја сака и никогаш не се кара со неа

Муслиманка од Индија побарала развод од шеријатскиот суд затоа што нејзиниот сопруг премногу ја сака, пренесува „Одити централ“. Неидентификувана жена од индискиот округ Самбал во сојузната држава Утар Прадеш се […]

Свет

Се нижат трагедии во Индија: 43 лица загинаа, а 20 закопани во свлечиште на плантажа со чај

Бројот на загинати од лизгање на земјиштето во плантажа со чај во државата Керала, во јужна Индија, се искачи на 43, а се стравува дека се закопани дваесетина луѓе.  Свлечиштето […]

Свет

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина 15 МИЛИОНИ

Повеќе од 15 милиони луѓе се заразени со коронавирусот во светот, покажуваат податоците на сајтот Worldometers.  Исто така, според овие податоци, повеќе од девет милиони луѓе, поточно 9.015.284 од нив, […]

Вести

Индиските научници открија нов вид коронавирус кај два вида лилјаци кои се хранат со овошје

Индиските научници открија нов вид коронавирус кај два вида лилјаци кои се хранат со овошје Додека светот војува против брзо распространувачкиот „Ковид-19“ или КОРОНА ВИРУС, откриен е друг вид коронавирус […]