Ознака: индонезија

Вести Свет

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина на ударот од 5.9 степени според Рихтер ноќеска е регистриран крај индонезискиот брег, јави Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, цитиран од БГНЕС. Епицентарот на потресот бил на 141 […]

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ја погоди Индонезија, има жртви

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер денеска ја погоди Индонезија, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Земјотресот се случил во 8:46 часот по локално време. Според првичните информации на локалните […]

Вести

Необичен феномен: „Крваво“ небо над Индонезија

Луѓето во индонезиската провинција Џамби беа сведоци на еден необичен феномен на нивното небо. Поради густата магла и чад од големите шумски пожари кој се искачиле до повисоките нивоа на […]

Видео

ТРАГЕДИЈА: цунами ги ОДНЕСЕ бендот и публиката на концерт (ВИДЕО)

Објавена е снимка од моментот кога голем бран погодил поп-концерт на кој настапувал бендот Севентин, на плажата Танжунг Лесунг. Досега не паметиме да била снимена ваква трагедија на ваков начин: […]

Вести Свет

Во Индонезија во цунами загинаа најмалку 168 лица

Се претпоставува дека цунамито било предизвикано од ерупцијата на вулкан на остров во Индонезија. За сега има 168 загинати лица, околу 750 се повредени, а според тамошните власти 30 лица […]

Вести Свет

Има ли крај на ужасите во Индонезија?

Само пет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси во кои загинаа повеќе од 1.200 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Рано утрово се случи ерупција на вулканот кој […]

Вести Свет

Ужас во Индонезија,1200 загинати

Бројката на загинати по катастрофалниот земјотрес и цунами во Индонезија веќе надмина 1.200 луѓе. Индонезискиот претседател Џоко Видодо упати барање за меѓународна помош во справување со последиците од катастрофата, но засега […]

Занимливости

2 годишно дете пуши 40 цигари на ден, а му ги купува неговата мајка!

2 годишно дете од Индонезија пуши 40 цигари дневно и станува агресивно доколку некој одбие да му даде. Рапи Ананда Памунгкас почнал да ги зема отпушоците од својата мајка кои […]

Вести

Најмалку 27 загинати при пожар во Индонезија

Најмалку 27 работници загинаа, а 43 други се повредени денеска при голем пожар во фабрика за пиротехнички материјали во Индонезија.Несреќата се случила во населбата Тангеранг во западниот дел на индонезиски […]

Вести

На островот Бали му се заканува голема катастрофа

Скоро 10.000 луѓе се евакуирани денеска од населба во близина на вулканот Агунг на индонезискиот остров Бали поради можна ерупција.Претставниците на власта во понеделникот го подигнаа нивото на закана од […]

Занимливости

Судски спор околу авторски права на мајмун

Американскиот фотограф Дејвид Слејтер пред шест години отпатувал во Индонезија, каде за неколку дена направил серија фотографии со мајмуните макаки.Но, еден од мајмуните по име Наруто, играјќи со еден од […]

Вести

Земјотрес со магнитуда од 6,9 степени според Рихтеровата скала

Земјотрес со  магнитуда од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на 130 километри југоисточно од индонезискиот град Палу, кој се наоѓа на островот Сулавеси.Информацијата за земјотресот ја објавија геолошките […]