Ознака: инфективна клиника

Вести

Директорката на Инфективна меѓу заболените доктори од клиниката

Директорката на Клиниката за Инфективни болести, Милена Стефановиќ е позитивна на коронавирус. Таа е една од тројцата лекари и медицинска сестра за кои медиумите известија дека добиле позитивен тест на […]

Вести

Милена Стевановиќ од Инфективна: Дневно примаме по 14-15 со КОРОНА, капацитетите се при крај

Милена Стевановиќ од Инфективна: Дневно примаме по 14-15 со КОРОНА, капацитетите се при крај. Ова вечерва на топ тема го изјави диоректорката на Инфективната клиника. Во моментот хоспитализирани се 95 […]

Вести

Ќе се испитува случајот со 24-годишната тетовка која почина од коронавирус, немала претходни заболувања ниту прекумерна тежина

Смртта на 24-годишната тетовка вчера од коронавирус ја разбранува јавноста и здравствените власти во нашата земја. Лекарите се шокирани, со оглед дека девојката немала пријавено никакви претходни здравствени проблеми а […]

Балкан

Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор?

Пет пациенти заразени со коронавирус починале од полноќ до сега на Клиниката за инфективни болести во Клиничкиот центар во Косово, пишува Koха. Поради влошувањето на сосотјбата со епидемијата, на Клиниката […]

Вести

ВО ШТИПСКАТА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА ВЕЌЕ НЕМА СЛОБОДЕН КРЕВЕТ

Инфективно во Штип исполнето до последен кревет. Се лекуваат 35 пациенти. Освен еден сомнителен случај сите се со потврден корона вирус. Седум се со потешка клиничка слика и повремена кислородна […]

Вести

КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020)

КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020) Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се во тешка состојба […]

Македонија

На Инфективна тинејџерка со морбили и бронхопневмонија се бори за живот

На Клиниката за инфективни болести во моментов се хоспитализирани 35 пациенти со морбили од кои 14 возрасни и 21 дете. Меѓу нив една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е […]

Вести

Седум новозаболени од морбили, во животозагрозувачка состојба пациент на Инфективна клиника

Седум новозаболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои еден е хоспитализиран. Станува збор за 24-годишна пациентка од Куманово, мајка на заболено лежечко дете за која […]