Ознака: Истанбул

Свет

Света Софија станува џамија, Ердоган потпиша нов декрет

Турскиот претседател,  Реџеп Тајип Ердоган потпиша нов декрет со кој културниот објект изграден во IV-тиот век од музеј ќе преминине да врши муслиманска богослужба. Ердоган го потпиша указот откако турскиот Високиот […]

Дестинации

Европскиот град кој дефинитивно би ја загубил својата “душа“ доколку нема толку многу мачки, а ниту тие не се без причина таму

Доколку мачките би имале своја престолнина тогаш тоа дефинитивно би бил градот во Турција, Истанбул. Мачките и нивната недопирливост не престануваат да доминираат на интернет, но постои град каде што […]

Вести

Застрашувачки снимки од силниот земјотрес во Истанбул

Силен земјотрес од 5,8 степени според Рихтерова скала го погоди најголемиот туриски град Истанбул околу 14 часот по локално време. Епицентарот бил забележан на 66 километри од Истанбул, во Мраморното […]

Вести Свет

И денес силен земјотрес во Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди денеска Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси. Епицентарот на земјотресот бил на околу 70 километри западно од Истанбул во […]

Вести Свет

Претпладнево земјотреси ги стресоа Истанбул и Крит

Земјотрес со јачина од 4,7 степени го погоди денеска југозападниот дел на Истанбул. По него имало и втор земјотрес со иста јачина. Првиот земјотрес во 11 часот е регистриран на длабочина […]

Вести Свет

Во поплавите кои го зафатија Истанбул загина едно лице (ВИДЕО)

Пороен дожд го зафати турскиот град Истанбул, поплавувајќи улици и подруми, а беше нарушен и железничкиот и водниот сообраќај. Во поплавен подвозник пронајдено е починато едно лице. Медиумите објавија и дека од […]

Балкан

Авион од Истанбул слета во Дубровник со отворени врати

Авион Ербас А 320-232 на Туркиш ерлајнс, кој летал од Истанбул, утрово при слетување на аеродромот во Дубровник пријавил проблем со хидрауличниот систем на шасијата. Како што јавија локалните медиуми, […]

Сцена

Карлеуша сподели со фановите за проблемот по трагедијата со својата мајка- преку нејзиното тело упати јасна порака до сите жени

Јелена Карлеуша за прв пат се појави меѓу луѓе по трагедијата која ја доживеа минатиот месец откако ја загуби својата мајка Дивна Карлеуша. Пејачката која претходно во месец јануари поминуваше […]