Ознака: истрага

Вести

Приведен Орце Камчев, се бара притвор, по сознанија на АНБ дека ќе бега!

Како што е известено, а повикувајќи се на Обвинителството за организиран криминал, приведувањето се случило откако Агенција за национална безбедност (АНБ) доставила извештај дека Камчев наводно се подготвува за бегство. […]

Вести

Обвинение за Вело Марковски член на Извршниот на Мицковски, од страна на ОЈО за незаконски ископ и шверц на артефакти

Обвинение за Вело Марковски член на Извршниот на Мицковски, од страна на ОЈО за незаконски ископ и шверц на артефакти!! Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе два обвинителни […]

Вести

Одземени од страна на судот пасошите на Лидија Димова и на нејзин поранешен соработник

Одземени од страна на судот пасошите на Лидија Димова и на нејзин поранешен соработник Финансиската полиција поднесе кривичната пријава против Лидија Димова, Александар Гочев, Зоран Златковски и Ана Павлиду. Потоа […]

Вести

Груевски присвоил над 1 милион евра од донациите за ВМРО-ДПМНЕ и си купил плац на Водно, тврди Обвинителството

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против […]

Вести

Истрага и санкции за забавите на кои не се почитуваат здравствените протоколи Истрага и санкции за забавите на кои не се почитуваат здравствените протоколи

Нови 127 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 904 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и осум починати, а оздравени 83 пациенти. Од осумте починати, пет пациенти […]

Вести

Се води истрага за Ден Дончев потврди денеска Вилма Русковска

Се води истрага за Ден Дончев потврди денеска Вилма Русковска Три институции тргнале во потрага по вина како доскорешниот директор на фондот за здравство Ден Дончев се стекнал со околу […]

Вести

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Пекинг не ги прифаќа повиците во Кина да се спроведе независна меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот, изјави кинеската амбасадорка во Велика Британија Чен Вен. Таа за Би-Би-Си истакна дека […]