Ознака: истражувања

Љубов и секс

„Не е вина на жените ако не можат да достигнат оргазам, вината е на мажите кои се лоши во кревет“

Практично се сметаше дека жените кои не можеле да доживеат оргазам не биле психички зрели. Сепак, сексуалниот експерт Надија Бокоди смета дека тоа се должи на неможноста на мажот да задоволи […]

Живот

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на […]

Живот

Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на […]

Занимливости

Британски научници пронајдоа формула за исчезнатите чорапи при перење

Британски научници ја решија загатката со исчезнувањето при перење чорапи. Тие изведоа формула со која се пресметува веројатноста тоа да се случи. Формулата (L(p x f) + C(t х s)) […]

Живот

Неколку генетски модифицирани луѓе веќе шетаат меѓу нас

Настанал впечаток дека човештвото ги преминало границите. Кинескиот научник Хе Џанкуи на 26-ти ноември соопштил дека се родени близнаци со гени кои тој им ги изменил додека уште биле ембриони. […]

Живот

Ако пиете горко црно кафе, веројатно сте психопат

Луѓето што претпочитаат горко црно кафе, без шеќер, млеко и други додатоци, постои веројатност да се психопати, посочува ново истражување на Универзитет на Инсбрук во Австрија. Испитаниците требало да подредат […]

Живот

Јогуртите содржат повеќе шеќер од газираните пијалаци

По анализите направени на повеќе од 900 јогурти на британскиот пазар, стручњаците предупредуваат дека многу од нив се преполни со шеќер и дека јавноста не смееe да се залажува дека […]

Живот

Научниците открија шокантни податоци за животот на една просечна жена

Германските научници ги пресметале податоците на основ на истражувањето во кое учествувале 4.000 жени.Во текот на животот припадничките на понежниот пол поминуваат дури 9 години гледајќи да ја достигнат совршената […]

Живот

Научниците откриле што е заедничко за сите жени кои изгледаат младо

Научниците од Харвард, за потребите на козметичката куќа “Olay” спровеле големо истражување со цел да дознаат како точно старее кожата на жената, а нивното истражување опфатило жени од различна возраст.Во […]

Живот

Зошто не можеме да одолееме на чипс?

Неретко се случува да отворите ќесичка чипс и тој за неколку минути “магично да исчезне”. Научниците конечно објаснуваат зошто овие грицки се толку неодоливи.Причината поради која постојано ја враќате раката […]

Живот

Шеќерот ги “буди” ќелиите на карциномот и ги прави поагресивни

Научниците откриле дека шеќерот ги „буди“ ќелиите на ракот и ги прави туморите поагресивни.Резултатите од деветгодишниот истражувачки проект во Белгија кој е објавен во списанието “Nature Communications” се сметаат за […]