Ознака: исхрана

Здравје

Еве зошто е важно да се внесува грејпфрутот во секојдневната исхрана

Постојат три вида грејпфрут – жолт, розов и црвен. Розовиот и црвениот грејпфрут се нутриционистички побогати од жолтиот, содржат поголеми количини на биоактивни соединенија и се побогати со антиоксиданти. Но, […]

Нега и убавина

Направила само една промена во својата исхрана, па ослабнала неверојатни 30 килограми

Жена која ослабнала неверојатни 30 килограми открива како сега изгледа нејзината исхрана. Британката Ребека Формостоун (23), со години носела корсети за да го сокрие вишокот килограми во пределот на стомакот, […]

Нега и убавина

Не ви треба диета: Овие мали трикови ќе ви помогнат да изгледате подобро

Ако сакате да изгубите тежина, не треба да држите диети. Покрај тоа, експертите препорачуваат намалување на телесната маса со менување на навиките на живот или воведување на овие мали трикови […]

Здравје

Вака изгледа исхраната на познатите манекенки

Некои од најпознатите топ-модели на светот имаат специфични диети кои за нив се покажуваат многу ефикасни. Еве како се хранат некои од најславните манекенки: 1. Жизел Бундшен – диета базирана […]

Здравје

3 промени кои ќе му се случат на вашиот организам кога ќе престанете да јадете бел леб

Лебот е за многумина омилена намирница без која не може да се замисли денот. Но, исто така оваа јаглехидратна “бомба” доаѓа во различни облици од кои некои се штетни за […]

Занимливости

Имал 317 килограми и животот му висел на конец: Нема да верувате каква трансформација доживеа овој човек

Сал Парадисо (39) од Флорида тежел 317 килограми, но откако решил да ги промени навиките во исхраната, изгубил 219 килограми и ја постигнал посакуваната тежина. До 31 година, тој бил […]

Живот

Ако сакате добар вкус на храната, не заборавајте да ја додадете оваа состојка

Тоа е главна намирница на секоја светска кујна и треба да биде главна храна за нашето здравје, вели доктор кој верува дека кромидот треба да се јаде секој ден, бидејќи […]

Живот

Дали мислите дека лебот ве дебелее? Многу е важно со што го јадете

Дали се плашите да јадете леб затоа што мислите дека ќе ја зголемите тежината од тоа? Мајсторот за исхрана Ненад Братковиќ потврди дека познатата реченица „лебот дебелее“ е всушност мит. […]