Ознака: Кале

Вести

Доаѓа нова амбасародка на Калето, Бејли си заминува

Американскиот амбасадор Џес Бејли до крајот на годинава си заминува од функцијата во Македонија, а на негово место доаѓа досегашниот заменик амбасадор од Атина Мери Кејти Бирнс,  се дознава од […]

Локална самоуправа

Град Скопје се вклучи во кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

Преку симболично осветлување на дел од скопското Кале со портокалова боја и официјално започна кампањата на Обединетите нации и Европската делегација во Скопје насловена како „16 дена активизам против родово […]

Вести

Сексуално искористување на малолетници во бегалските кампови – Излезе на виделина и ја згрози јавноста

Волонтерите во бегалскиот камп во Кале се осомничени за сексуално злоставување на бегалци, меѓу кои и има и деца, открива “Independent”, кој разоткрил како во кампот кој е наречен Џунгла […]