Ознака: калории

Живот

Стресот може да ви донесе ист број на калории како да сте изеле двоен хамбургер

Парите, работата и семејните обврски се првите три причини поради кои жените чувствуваат стрес, а истражувањата покажуваат дека стресот влијае не само на психичкото туку и на физичкото здравје. Група […]

Нега и убавина

Обожувате тестенини? Со овој трик драстично намалете ги калориите

Повеќето калории во вашата дневната исхрана доаѓаат од јаглехидратите, а со овој трик драстично ќе ги намалите калориите што доаѓаат од вашите омилени тестенини и тоа може да ви помогне […]

Нега и убавина

Брза диета со домати – за оние кои немаат многу време пред одмор

Свеж, готвен или цеден, доматот е одлична намирница која покрај останатото, може да ви помогне и да се ослободите од вишокот килограми. Имено, оваа диета е строга затоа што со […]

Нега и убавина

Фитнес формула: Колку време ви е потребно за да ги видите првите резултати?

Дали сè се базира на должината на тренингот, или има нешто и во квалитетот? Една Јутјуб инструкторка, сертифициран тренер, нутриционист и физиотерапевт, ја открила „тајната врска“ помеѓу вежбањето и неговото […]

Живот

Истражување: Кога телото троши најмногу калории?

Според едно ново истражување, попладневната дремка или спиењето рано навечер троши многу повеќе калории отколку ноќното спиење. Истражување: Кога телото троши најмногу калории? Истражувањето покажало дека одморањето доцна попладне или […]

Живот

Колку калории се трошат додека стоиме исправени?

Ако работите исправени зад бирото со надеж дека ќе согорите повеќе калории во текот на денот, тогаш имаме една непријатна вест за вас. Научниците од Универзитетот во Јужна Каролина направија […]

Нега и убавина

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е голем и можете да го изберете […]

Живот

За празник внесуваме и до 6000 калории, еве како да го спречите тоа

Ова секако е совет од експертите пред празниците. Голем број луѓе се здебелуваат околу два килограми за време на славите и празниците, но научниците откриле дека редовното мерење и потсетување […]