Ознака: калории

Живот

Седум висококалорични намирници кои смеете да ги консумирате секој ден

Здравата исхрана се темели на урамнотежен внес на различни групи намирници. Притоа, треба да знаете дека не само што некои видови смеат да се консумираат, туку тие најтопло се препорачуваат […]

Здравје

Согорувајте калории додека спиете: Консумирајте ја оваа намирница 30 минути пред спиење и направете чуда за вашиот метаболизам

Доколку имате проблем да го контролирате гладот, оваа намирница е идеална за консумирање пред спиење. На сите нас ни се случува да не можеме да заспиеме поради гладот кој што […]

Здравје

Ако јадете обилен појадок, трошите двојно повеќе калории

Според најновата студија објавена во The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, јадењето обилен појадок наместо обилна вечера може да спречи појава на прекумерна дебелина и висок шеќер во крвта. […]

Кулинарство

Пробајте го овој трик со кој ќе го преполовите бројот на калории во лебот

Ако лебот ви е омилен додаток на секој оброк, но се грижите за бројот на калории што ги внесувате, експертите советуваат да го испробате овој трик со кој едноставните јаглехидрати […]

Здравје

Што го забрзува метаболизмот и трошењето калории?

Во бројните истражувања кои ни се досега достапни, полнозрнестите житарки постојано се покажуваат како супериорни во однос на рафинираните. Кај т.н. интегрална храна и нејзините растителни влакна, утврдени се повеќе […]

Здравје

Пресметајте за себе: Колку калории на ден му се доволни на вашето тело

Ако добро размислите, слабеењето не е толку тешка работа. Па, понекогаш дури ни дебелеењето. Сè што треба да направите е да внесувате помалку калории отколку што ви требаат со цел […]