Ознака: калциум

Здравје

Храна што содржи повеќе калциум од млекото

Нетолеранцијата на млеко и на млечни производи стана речиси секојдневна појава. Сè повеќе луѓе се соочуваат со овој проблем што бара алтернативен начин на исхрана, особено затоа што млекото се […]

Живот

Жените најчесто страдаат од недостаток на овие четири минерали, еве како да си помогнете

Минералите се некои од најважните состојки во човечкото тело, а жените се почувствителни на нивниот недостаток. Поради честите диети, животните навики или обилните менструации, некои жени веројатно почесто мака мачат […]

Живот

Постојано сте уморни и само сакате да грицкате? Еве во што е проблемот

Калциумот е многу важен минерал, клучен за силата на мускулите, функционирањето на нервниот и кардиоваскуларниот систем. Покрај препорачаната дневна доза од 4.700мг, може да се случи калциумот во организмот да […]

Живот

Внимание! Само една чаша млеко дневно може вака да се одрази на вашето здравје- долгорочно!

Дури  и  доколку  не сте љубител на  млеко, имајте ги на ум големите здравствени   придобивки  од овој  напиток. Го  пиете ли  довоно? Млекото и  млечните производи  се препорачуваат  како  добар  избор […]