Ознака: карантин

Uncategorized Живот

Како да им се помогне на жртвите на семејно насилство во карантин?

Светот се повеќе се повлекува во своите домови, обидувајќи се да го спречи ширењето на новиот коронавирус, но што ако најголемата опасност живее со вас? Тоа е сценарио со кое […]

Балкан

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници, 11 дена карантин за Велигден

Од денeска Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на единаесетдневно целосно затворање за време на Велигден. Патувањето во земјите од црвената листа, во кое се вклучени сите […]

Вести

Заев: Не е исклучена можноста од карантин цели денови и цели викенди

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција на новинарско прашање одговори дека има логика полицискиот час да се воведе од 22 часот иако претходно угоститлските објекти се преполни. Логично ми е […]

Вести

Цел град оди во карантин поради еден случај на Ковид-19 – премиерката на Нов Зеланд потврдила: Два милиони луѓе ќе бидат затворени седум дена

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, најави дека од утре ќе се воведе седумдневен карантин во најголемиот град Окленд, со два милиони жители, поради појавата на еден случај на Ковид-19 […]

Живот

Нов ТикТок тренд: Луѓе покажуваат колку се здебелиле во текот на 2020 година

Пандемијата на коронавирусот потполно го промени начинот на кој живееме, ја намали можноста за движење, ги затвори теретаните и нè натера повеќето од нас да останеме во своите домови. Како […]

Балкан

Во Грција од денеска се воведува полициски час

Зголемениот број нови случаи на Ковид-19, сѐ поголемиот број пациенти приклучени на апарати и притисокот што се создава врз здравствениот систем, од денеска носат построги мерки во Грција, односно, освен […]