Ознака: карцином

Живот

Шеќерот ги “буди” ќелиите на карциномот и ги прави поагресивни

Научниците откриле дека шеќерот ги „буди“ ќелиите на ракот и ги прави туморите поагресивни.Резултатите од деветгодишниот истражувачки проект во Белгија кој е објавен во списанието “Nature Communications” се сметаат за […]

Вести

Историски чекор напред: Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања

Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања, што претходно не биле достапни во Македонија, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров при посетата на Универзитетската клиника […]

Живот

Од бременоста добив рак. Не знаев дека тоа е можно, но и да знаев – ќе го сторев истото!

Бременоста носи свои ризици, но дефинитивно никој не очекува дека ќе донесе рак. Токму тоа ѝ се случило на Ешли Шоу од Велика Британија.Младата мајка се бори за својот живот […]

Видео

Шокантно видео: како метастазира карциномот

Ракот, малигниот тумор или малигна неоплазма, претставува груба болест што се состои од абнормален раст на клетките со потенцијална можност да нападне или да се прошири на останатите делови на […]