Ознака: Каталонија

Фото

Светот е вест, празните улици на Каталонија

Светот е вест, празните улици на Каталонија Светот е вест, празните улици на Каталонија снимени вчера, 31 март. Испразнети сосема поради стравот од КОРОНА ВИРУСОТ… СЛУШАЈТЕ СИ МУЗИКА ДОДЕКА ЧИТАТЕ […]

Вести

Масовни протести за независност на Каталонија

Неколку стотици илјади луѓе протестираа синоќа во Барселона и други градови во шпанската област Каталонија, повикувајќи на независност и на ослободување од затвор на лидерите на каталонското сепаратистичко движење. – […]

Вести

Лидерот на Каталонија ги повика Каталонците да се спротистават на наметнувањето на директна власт

Соборениот сепаратистички претседател на Каталонија ги повика Каталонците мирно да се спротивстават на угнетувачкото наметнување на директна власт во регионот. Лидерот вети дека ќе се бори против шпанската влада и нејзината […]

Вести

Пуџдемон преговара со адвокати во Брисел

Сменетиот каталонски лидер Карлес Пуџдемон патува во Брисел за да се сретне со адвокати, објави денеска белгиската државна телевизија ВРТ.– Карлес Пуџдемон речиси сигурно пристигнува во Брисел и веќе е […]

Вести

Една ЕУ земја ќе ја признае независноста на Каталонија?

Финска би можела да стане првата земја која офиијално ќе ја признае Каталонија како република, а тој потег би можел оваа скандинавска земја би можел директно да ја спротивстави со […]

Вести

Најголемата банка во Каталонија разгледува можност за преселба

Најголемата банка во Каталонија, Сабадељ, ја разгледува можноста за промена на адресата на централата по најавата на каталонските власти следната недела да прогласат независност.  УО на банката ќе одржи состанок за […]

Вести

Папата против отцепувањето на Каталонија

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, го повтори својот став дека е против намерата на Каталонија еднострано да прогласи независност.Како што пренесува шпанскиот католички магазин „Нов живот“, папата Франциско на […]

Занимливости

Најубавата сцена од немирите во текот на референдумот во Каталонија

Во текот на неделниот референдум во Каталонија за независноста од Шпанија, на улиците на престолнината Барселона, можеа да се видат немили сцени и судири на полицијата и демонстрантите. Поради насилството […]