Ознака: кајсии

Кулинарство

Идеално за освежување: Смути од кајсии

Потребни состојки за двајца: -400 г зрели излупени кајсии -половина банана -2 пакувања ванилин шеќер -4 лажици издробен лед Начин на подготовка: Кајсиите, бананата, ванилин шеќерот, циметот и ледот ставете […]

Кулинарство

Домашен јогурт сладолед со кајсии: Совршен десерт за врелите летни денови

Овој десерт со сигурност ќе стане еден од вашите омилени ова лето. Потребни состојки: – 4-5 лажици густо кисело млеко – 4 поголеми кајсии – 4 лажички шеќер – листови […]

Здравје

Диета со кајсии: Ќе намалите килограми, но тоа не е најважното

Кајсиите ја стимулираат активната работа на нашиот имунитет, кој помага на телото ефикасно да се справи со патогените вируси и бактерии. Освен тоа, содржат растителни влакна кои ја регулираат дигестијата […]

Кулинарство

Вкусен крем од кајсии и праски кој ќе ве разлади подобро и од сладолед

Од најслатките кајсии и праски може да направите брзо слатко задоволство кое ќе ве разлади во овие топли денови. За подготовка на вкусниот крем потребни ви се: – 3 поголеми […]

Нега и убавина

Кајсиите кријат еликсир за долговечност, а тој се наоѓа баш во делот кој сите го фрламе

Некои теории тврдат дека за целокупното здравје на организмот и одбрана од карцином потрено е да изедеме по 7 семки од кајсии на ден. Кајсиите се слатко овошје погодно за […]