Ознака: кај Ласкарци

Македонија

Потресни сведоштва на денешното судење за трагичната сообраќајка кај Ласкарци

 “Многу лоша слика, што никогаш не сум видел. Имаше многу мртви и заглавени под автобусот што не можеме да ги извадиме“, изјави еден од очевидците, жител на селото Ласкарци кој […]

Црна хроника

Познат идентитетот на 16-тата жртва од превртениот автобус кај Ласкарци

19-годишната Ерза Османи е девојката која заедно со 19-годишниот студент се најмладите жртви од трагичната сообраќајна несреќа која минатиот месец се случи кај Ласкарци. д-р Алберт Леши, од Клиниката за […]

Црна хроника

Неисправни сопирачки и преголема брзина – главни причини за несреќата кај Ласкарци

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО поведе постапка против седум лица, кои се приведени во […]

Македонија

За несреќата кај Ласкарци приведени шест лица

За случајот со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, кај селото Ласкарци, каде животот го загубија 15 лица, а 39 беа потешко и полесно повредени, полицијата […]

Македонија

Во критична состојба се уште двајца од автобусот што се преврете кај Ласкарци

Уште двајца од повредените патници од автобусот кој се преврте кај Ласкарци се уште се во критична состојба. Седуммина од повредените се хоспитализирани во ГОБ “8 Септември“, а четворица се […]

Црна хроника

Македонија во траор и непребол

Ова се сите загинати од страотната автобуска несреќа кај село Ласкарци: Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, […]

Македонија

Бесплатна психолошка помош за повредените кај Ласкарци и нивните блиски

Бесплатна психолошка помош ќе има за блиските на настраданите во тешката сообраќајна несреќа во близина на Карпалак. Психолозите-лиценцираните членови на Комората на психолози ќе отворат психолошки советувалишта во два града, […]