Ознака: кенија

Вести

Во урната зграда во Кенија има 15 исчезнати станари

Најмалку 15 лица се водат како исчезнати, откако седмократна станбена зграда самата се урна, доцна синоќа, во едно од предградијата на кенискиот главен град Најроби, соопшти полицијата.Зградата била прогласена за […]

Занимливости

Момче бездомник се доближил до автомобил како би побарал пари,но кога погледнал внатре започнал да плаче…

Малиот Џон Туа е еден од многуте бездомници кои живеат на улиците во се Најроби,Кенија.Децата од улица често се гледаат со презир и саркастична насмевка,се сметаат како валкани просјаци и […]

Вести

Уапсени медицински лица во Кенија со намера да изведат бактериолошки напад со антракс

Полицијата во Кенија соопшти дека уапсила лекар стажант и негов соучесник под обвинение дека како дел од локална ќелија на екстремистичката група Исламска држава се обидувале во земјата да организираат […]

Вести

Изборите во Кенија започнаа со насилства

Кенија, најбогата и до минатите избори во 2007 година најстабилната земја во немирната источна Африка во понеделник го избира претседателот на државата, пратеници во двата дома на парламентот, покраински совети […]

Црна хроника

Седум убиени во напад врз џамија во Кенија

Вооружени напаѓачи убиле најмалку седум луѓе во џамија во близина на местото Либои, во источна Кенија, петнаесетина километри од границата со Сомалија, соопштија локалните власти.  Пет мажи и две жени […]