Ознака: кечап

Кулинарство

Домашен здрав кечап

Состојки: 6 кг домати јабучарки1 кг меснати црвени пиперки6 средни главици кромид5 чешниња лук2 китки магдонос100 г шеќер3 лажици сол1 ќесичка циметнеколку мелени зрна каранфилче1 дл оцет Подготовкa: Доматите измијте […]

Живот

Кечапот го чувате во фрижидер? – правите голема грешка!

И додека многумина од нас кечапот го чуваат во фрижидер за да ја задржат свежината и да спречат расипување, експертите тврдат дека тоа е сосема непотребно. Новото истражување кое го […]

Живот

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав за јадење, објави порталот „Делиш“. И […]