Ознака: КИБЕР НАПАДИ

Вести

Европол: Бранот кибер напади е со досега невидено ниво

Бранот кибер напади, кои предизвикаа хаос ширум планетата е на досега невидено ниво, соопшти денеска Европол и додаде дека поради овие напади ќе биде потребна сложена меѓународна истрага заради откривање […]

Вести

САД официјално ја обвинија Русија за кибер напади

Американски функционери и официјално ја обвинија руската влада за кибер напади на американски политички организации, наведувајќи дека целта била „мешање во изборниот процес во САД“.„Веруваме дека врз основа на обемот […]

Вести

Зад кибер нападите на „Раша тудеј“ стои голема сума на пари и внимателна подготовка

Зад кибер нападите на сајтот на телевизијата „Раша Тудеј“ (РТ) веројатно стои голема сума на пари и внимателна подготовка, изјави за РТ Алексеј Киселев, раководителот на проектот „Касперскај Дос Превеншн“.Раководителот […]