Ознака: киви

Здравје

8+ изненадувачки причини да јадете КИВИ!

Кивите не се типичните за нашите краишта, потекнуваат од далечниот исток, поточно Кина. Популарното име го добиваат во 20-тиот век во Нов Зеланд, според популарната локална птица наречена киви. По […]

Здравје

Тие носат вечна младост: Зошто е многу важно да јадете киви?

Кивито се нарекува и растение на вечна младост и здравје затоа што содржи многу витамини, минерали и други супстанции кои имаат корисен ефект врз човечкото тело. Така, во 100 грама […]

Здравје

Што се случува во вашето тело ако јадете киви секој ден?

Три киви на ден предизвикуваат намалување на систолниот притисок од 3,6 милиметри жива, а лутеинот во кивите има превентивно дејство врз опасните срцеви заболувања. Покрај тоа, кивите помага во слабеењето, […]

Занимливости

Избегнувате да јадете киви бидејќи ве мрзи да ги лупите? Ова сигурно не сте го знаеле, а многу е важно!

Една од омилените состојки на витаминското смути и совршен додаток на лути маргарити е специфичното овошје киви. Меѓутоа, многумина го избегнуваат поради чистење, бидејќи може да одземе многу време, ако […]