Ознака: Кирјакос Мицотакис

Балкан

Мицотакис: Потребно е спроведување голема светска комуникациска кампања за автентичната грчката Македонија

Во своето обраќање пред пратениците грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис изјави дека двете клучни работи на кои ќе се фокусира грчката Влада се, процесот на интеграција на Република Македонија во Европската […]

Балкан Вести

Мицотакис: Договорот од Преспа, речиси ја даде на друг придавката “македонски“

Говорејќи во Европскиот парламент за време на активностите на “Европската народна партија“, лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис, се осврна и на Договорот од Преспа, а овојпат, акцентот го стави […]

Балкан Вести

Мицотакис: “Тркачот“ не оди никаде. Тие многу брзо ќе го фатат патот од власта, со пресуда од грчкиот народ

Коментирајќи ја дискусијата што се отвори во Грција за наводна размена на споменици, односно како што рече, „за наводна размена на споменик – симбол што воопшто не ѝ припаѓа на […]

Балкан Вести

Иако не му се допаѓа Мицотакис ќе го почитува Договорот од Преспа

За време на панел дискусијата на Економскиот форум во Делфи претседателот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис одговарајќи на прашањето дали тие како влада одново би ги отвориле прашањата од Договорот […]

Балкан Вести

Ципрас го премина Рубикон со признавањето македонска нација, оцени Мицотакис 

Грчкиот опозициски лидер и претседател на “Неа демократија“, Кирјакос Мицотакис во интервју за “Дојче веле“, ја критикува владата на Алексис Ципрас поради признавањето на македонска нација. Мицотакис вели дека за него […]

Балкан Вести

Нема да го поддржиме Договорот од Преспа, повтори Мицотакис

На свеченостите по повод годишнината од ослободувањето на Солун лидерот на грчката опозициска “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис уште еднаш го повтори ставот дека нема да го поддржи Договорот од Преспа. […]

Балкан Вести

Брзи избори во Грција бара Мицотакис

Лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис во разговор со членови на партијата, при посетата на грчкиот остров Самос ги повтори цврстите ставови на својата партија дека со Договорот од Преспа […]