Ознака: кисели краставички

Кулинарство

Хроно крем салата

3 кисели краставички 2 моркови 1 бела трупка 1/4 корен од пашканат 3-4 гранчиња пашканат 300 мл кисела павлака 50 г коцки кулен сол и мелен црн пипер Краставичките, морковите, […]

Живот

Зимата е создадена за кисела зелка и краставички – Знаете ли зошто?

Дали сте знаеле дека покрај тоа што се вкусни, овие производи се многу здрави? Киселите краставички се сестран поризвод – совршено се комбинираат со риба и месо и се одлични […]

Кулинарство

Кременадли во сос

4 свински кременадли 100 г коцки чадена сланина 2 главици кромид исечен на резанки 120 г кисели краставички исечени на стапчиња 100 мл кисела павлака 3 исечени чешниња лук 3 […]

Живот

Кисели краставички во борбата против стресот​​​​​​​

Научниците откриле дека ферментираната храна во која спаѓаат и киселите краставички е одлична за нашето здравје. Киселите краставички имаат карактеристичен вкус. Знаеме дека се здрави, но не знаевме дека можат […]

Кулинарство

Проја

5 јајца 1 чаша кисело млеко 1 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 250 г рендани кисели краставички 150 г коцки шунка 150 г рендано сирење 1 прашок […]

Кулинарство

Полнети компири

4 компири 200 г обарен мешан зеленчук 6 рендани кисели краставички 150 г рендан кашкавал 150 г шунка исечена ка коцки 200 г дробено сирење 2 лажици мајонез Компирите избоцкајте […]